Baza turystyczna

OCYPEL

OCYPEL to wieś w woj. Pomorskim (powiat Starogardzki, gmina Lubichowo), w Borach Tucholskich, nad jez. Ocypel Wielki. 580 mieszk. (1998); ośr. turystyczno-wypoczynkowy.

W promieniu 3 km od Ocypla leży dwanaście jezior. Największe z nich, jezioro Wielkie Ocypelskie, o powierzchni 112 ha.
Jest to jedno z najpiękniejszych jezior kociewskich. brzeg pn. - wsch. stanowi największą i najpiękniejszą na całym kociewiu plażę o długości ok. 500 m i szerokości 35 m. W płd. - wsch. części jeziora znajduje się wyspa Ostrów.
Bory Tucholskie - kompleks leśny na pojezierzu południowopomorskim, między Chojnicami i Tucholą na pd. a Kościerzyną i Stargardem Gdańskim na pn.; pow. ok. 1200 km2; porasta obszary sandrowe, na których wytworzyły się ubogie gleby piaszczyste, miejscami przechodzące w lotne piaski. Pierwotny drzewostan stanowiły lasy bukowo-sosnowe.

Nieprawidłowa gospodarka leśna spowodowała degradację siedlisk, którą pogłębiły pożary i masowy pojaw owadów. Obecnie siedliska borowe zajmują ponad 95% powierzchni borów tucholskich. Drzewostan stanowią niemal lite sośniny; monotonię lasów sosnowych urozmaicają drzewostany z domieszką brzozy, dębów, grabu, buka, z bogatym podszyciem (rosnące na żyźniejszych gliniastych glebach); w miejscach podmokłych często występuje także olsza; wiele zachowanych reliktów roślinnych z okresu borealnego (m.in. brzoza niska, zimoziół północny).
Ostoja rzadkich gatunków ptaków (np. bociana czarnego, kormorana, głuszca, cietrzewia); w kilku wyodrębnionych rezerwatach przyrody objęto ochroną m.in. największe w Polsce skupisko cisów, stanowisko jarzęba brekinii, kolonię czapli siwej.
W obrębie Borów Tucholskich park krajobrazowy (pow. ok. 370 km2); liczne jeziora rynnowe i rzeki (Brda, Wda, Wątawa).
W czasie Powstania Wielkopolskiego 1918-19 partyzantka powstańcza; IX 1939 ciężkie walki obronne armii pol.; 1939-45 rejon działania AK, tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski oraz Gryf Kaszubski, 1944 pol. i sowieckich grup spadochronowo-desantowych, m.in. grupy pod dowództwem por. J. Miętkiego (Wirski).

Na zdjęciach poniżej przedstawiamy pokoje w budynku stacyjnym w Ocyplu po niewielkiej przemianie dokonanej dla polepszenia komfortu wypoczywających Koleżanek i Kolegów.
W planach mamy dalszą modernizację z ułożeniem glazury w aneksie kuchennym i jeśli wystarczy środków w łazience. Turyści otrzymują na dwu tygodniowy turnus do wyłącznej dyspozycji dla jednej rodziny trzypokojowe "mieszkanie, łazienkę, 6 podwójnych spań (wersalki) rozlokowanych w 3 pomieszczeniach, w dawnym magazynie przyległym bezpośrednio do pomieszczeń - stół do tenisa.
 
 
LOGO